top of page

היתרונות בתרגול יוגה

1. מסייע לפיתוח הגמישות, הכוח והיציבה

תרגול יוגה סדיר, משלב כפיפות ופשיטות בצורה מבוקרת כמו גם עבודה כנגד משקל הגוף. עם הזמן, טווחי התנועה הן של השרירים והן של הרצועות גדלים ופוטנציאל התנועה המפרקי גדל גם הוא.

הגמשת הגוף בשילוב עם חיזוק שרירי, תורמת לשיפור היציבה ולהפחתה בסבירות להופעת כאבים כדוגמת כאבי גב, עורף ומפרקים. 

2. מסייע למניעת פציעות ולהתמודדות עם כאב

על ידי הפעלה נכונה ומלאה של המפרקים המשתתפים בתנועה, נשמרת יכלתם התנועתית והסיכוי לפגיעות בהם, כתוצאה מתנועה לא נכונה,  פוחת משמעותית. למי שמשלב פעילות פיזית עצימה, תרגול יוגה יכול להיות תרגול משלים, אשר עוזר הן בהתמודדות הגופנית עם המאמץ הפיזי והן עם ההתמודדות המנטלית, בדרך של הגברת יכולות הקשב לגוף, הכרה במגבלותיו ופעילות באינטנסיביות אשר מתחשבת בהן ומונעת פציעות וכמו כן בהתאוששות מהירה יותר במקרה של פציעות.

3. תורם לבריאות מערכת הנשימה והלב

הנשימה היא אלמנט מרכזי בתרגול. על ידי שילוב של נשימה מלאה ומכוונת ביחד עם התנועה, מושגת יכולת נשימתית מוגברת. הנשימה היוגית משלבת תנועתיות מלאה בחלל החזה והבטן ותנועתיות מלאה של הסרעפת - כתוצאה מכך יותר חמצן נכנס לגוף בכל שאיפה ויותר חומרי פסולת עוזבים את הגוף עם כל נשיפה. 

נשימה נכונה תומכת בבריאות הלב וכלי הדם ומשפרת את זרימת הדם בגוף.

4. תורם לחיזוק מערכת החיסון

נמצא כי תרגול יוגה סדיר, מוריד את רמת הורמון הקורטיזול בגוף - זהו ההורמון המופרש בעת התמודדות עם מצבי דחק ומסייע להתמודדות עמם- רמות גבוהות שלו באופן קבוע, כתוצאה מאורח חיים מלא לחץ, פוגעות בחלק מכדוריות הדם הלבנות ומחלישות את מערכת החיסון.

הרגעת הלחץ והשקטה של הגוף והמחשבה, דרך תרגול היוגה, מסייע לסילוק יעיל של עודפי הקורטיזול מהגוף ועוזר לשמור את המערכת החיסונית תקינה ומתפקדת. 

5. תורם לשמירה על שיווי המשקל

דרך תרגול פיזי של תנוחות שיווי משקל ועד שמירה על שיווי משקל מחשבתי - היוגה מסייעת למניעת פציעות כתוצאה מנפילות, אם כחלק מפעילות ספורטיבית עצימה או כתוצאה מירידה ביכולת שיווי המשקל בגיל מבוגר. הפעלה נכונה של השרירים המייצבים, העברת משקל מודעת לכפות הרגליים וחשיבה ממוקדת, עוזרות מאוד בשמירה על יכולת חשובה זו ומסייעת בכל גיל, גם בתנועה נכונה וגם כיכולת מניעתית.

6. מסייע לשימור היכולת הקוגניטיבית

על ידי תנועה ונשימה הנעשות בצורה מודעת, יכולות המיקוד והקשב מתחדדות - מטלות המערבות וזכרון קשב מוגבר הופכות לקלות יותר, עם פיתוח היכולת לנטרל גירויים סביבתיים ולהתמקד באחד בלבד. נמצא כי תרגול יוגה המערב מדיטציה, יכול לעודד יצירת קשרים עצביים חדשים בין אזורים מוחיים הקשורים ביכולות הקשב והריכוז ויכול להביא לשיפור במטלות הדורשות מהירות עיבוד מנטלי גבוהה.

7. מסייע לשמירה על מערכת העיכול

תנוחות רבות, מייצרות תנועה ו"סחיטה" של אברי העיכול ומחזקות את השרירים הגדולים השומרים על אברי הבטן. תנוחות פיתול, לדוגמא, מייצרות הזרמת דם מוגברת לאזורים אלו וחימצון יעיל של מערכת העיכול. תרגילי נשימה המערבים את אזור הבטן ותנוחות כפיפה, מעודדות סילוק של חומרי פסולת וחיזוק של פעולת שרירי המעיים.

בכדי להגיע למערכת עיכול מאוזנת ויציבה אנחנו זקוקים לתודעה ממוקדת, לנפש שלווה ולפעילות מעיים טובה. תודעה ממוקדת תהיה מודעת בזמן אמת למזון שנכנס לגופנו. נפש שלווה לא תחפש ולא תזדקק  לנחמה שבמזון. ופעילות מעיים מייטבית, תמצה את רכיבי המזון החשובים לפעילות הגוף ותפנה את עודפי המזון והפסולת שהגוף אינו זקוק להם, ביעילות ולאורך זמן.

8. מסייע בהתמודדות נכונה יותר עם מצבי כאב או דחק ומסייעת בפיתוח ראיה מציאותית יותר של חיי היום יום

החיים מזמנים לנו אתגרים בכל גיל. יהיו אלו אתגרים גופניים או אתגרים מנטאליים - על ידי הכרה עמוקה של גופנו והלך המחשבה שלנו, ניתן לפתח דרכים יעילות להתמודד עמם בצורה נכונה ובריאה יותר.

תרגול היוגה מעודד חקירה אישית, הכרה והשלמה עם מגבלות הגוף והתודעה ופיתוח יכולת איזון לנוכח אירועים שאינם בשליטתנו. 

משברים האופייניים לשינויים בתקופות שונות בחיים - גיל ההתבגרות, חודשי ההריון, הגיל השלישי - יכולים להתפס כפחות מאיימים וההתמודדות עמם יכולה להיות קלה יותר דרך תרגול סדיר ומעמיק והכרה עצמית שמעודד תרגול שכזה, המשלב גם חיזוק פיזי, גם תרגול נשימתי וגם תרגול מנטאלי.

9. מסייע ליצירת אורח חיים בריא ומאוזן יותר

תשומת לב ולמידה של עצמנו, באמצעות הכלים שנותנת היוגה, מעודדות רכישת הרגלי חיים בריאים יותר - תרגול פיזי קבוע, דפוסי נשימה נכונים, אכילה נכונה, התנהגות נכונה ומיטיבה והתייחסות טובה יותר לסביבתנו. 

על ידי הפניית הקשב לעצמנו, מתחדדת היכולת לראות באור אחר גם את זולתנו. 

על ידי אימון וחקירה עצמית - אנו מחזקים את הבטחון העצמי, מעודדים בריאות נפשית טובה יותר, מחזקים את הדימוי העצמי שלנו ומעודדים מימוש עצמי של יכולותינו. 

10. מסייע להתמודד עם מצבי חיים משתנים

לתרגול היוגה פנים רבות ומגוונות - זהו תרגול המשתנה בהתאם לשינויים המתחוללים באופן טבעי בחיים.

התרגול יכול להיות תרגול מחזק או משמר, כאשר המטרה הנה לשמור על גוף בריא ותודעה מאוזנת.

התרגול יכול להיות תרגול תומך בזמנים של משברים או בתקופות בהן נדרשת פחות פעילות אינטיסיבית ויותר פעילות רסטורטיבית (לדוגמא, בזמן ההריון).

התרגול יכול להיות תרגול תרפויטי שמטרתו הקלה וריפוי - במקרים של מחלות כרוניות או כתוצאה מפציעות שונות- תרגול יוגה מותאם יכול להיות עדין והדרגתי, בכדי להשיג שיפור והקלה ולהשיב את המתרגל או המתרגלת במידת האפשר, לפעילות סדירה.

bottom of page